Rekordní Memoriál Josefa Šťulíka

Jubilejní 10. ročník přespolního běhu mládeže

Majitelem ležáckého mlýna se na začátku 20. století stal mlynářský rod Šťulíků, který se později nesmazatelně zapsal do našich dějin…  

V roce 1937 se dcera majitele mlýna, Františka Šťulíková, provdala za Jindřicha Švandu. Po svatbě se rodák z Pusté Rybné, který předtím pracoval ve střítežském mlýně, pustil s vervou do modernizace mlýna v Ležákách.

Mladší bratr Františky, Josef, se o dva roky později oženil s Marií Pelikánovou z nedalekého Včelákova a na svět přišla jejich dcera Jarmila. V roce 1941 se narodila druhá holčička, jež dostala jméno Marie. Josef pracoval jako kameník v lomu u ležáckého mlýna, v němž bylo dostatek místa pro oba sourozence a jejich rodiny. Do života jeho obyvatel ale tragicky zasáhla 2. světová válka…

Josef Šťulík se se svým švagrem Jindřichem Švandou připojili k místní odbojové organizaci Čenda, jejíž členové shromažďovali zbraně, pomáhali rodinám zatčených a šířili ilegální tiskoviny. Na začátku roku 1942 dostala jejich odbojová činnost zcela nový rozměr – stali se podporovateli dnes již legendární paraskupiny SILVER A, jejímiž příslušníky byl Alfred Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček. A byli to právě ležáčtí odbojáři, kteří ve dvojitém stropě strojovny lomu Hluboká pomohli ukrýt slavnou vysílačku Libuši, s níž se parašutistům podařilo v lednu 1942 navázat dlouho přerušené spojení s Londýnem. Kvůli obavám z prozrazení však museli často měnit místo jejího úkrytu. A tak se Libuše ocitla i v ležáckém mlýně...

Po zradě Karla Čurdy začalo v kraji masivní zatýkání. Mlynář Jindřich Švanda byl zadržen německou policií v neděli 21. června navečer, Josefu Šťulíkovi se podařilo ukrýt v okolních lesích poblíž včelákovského hřbitova. Na základě výzvy gestapa, aby se přihlásil do následujícího dne, jinak budou vesnice v okruhu pěti kilometrů vypáleny, tak Josef dobrovolně učinil na četnické stanici ve Vrbatově Kostelci a následně byl předán pardubickému gestapu. Ve stejný den nacisté zatkli i Josefovy rodiče – Václava a Růženu Šťulíkovy, manželku Marii a jejího bratra Václava s rodiči Václavem a Františkou Pelikánovými. 

Ve středu 24. června 1942 nacisté vypálili Ležáky a 33 jejich obyvatel zavraždili u pardubického Zámečku. 

O osm dní později na tomto místě vyhasly i životy dalších spolupracovníků paravýsadku SILVER A včetně ležáckého hrdiny Josefa Šťulíka.

Jeho dcery Jarmila a Marie byly jediné, kdo z celé kamenické osady Ležáky nacistické běsnění přežil...

Ve čtvrtek 24. dubna 2025 se v Památníku Ležáky uskutečnil jubilejní 10. ročník přespolního běhu mládeže „Memoriál Josefa Štulíka“, který každoročně pořádáme na památku tohoto výjimečného muže. Trasa závodu je více než symbolická – vede po polní a lesní cestě, kudy chodily ležácké děti do školy ve Včelákově i kolem včelákovského hřbitova, poblíž kterého se Josef Šťulík ukrýval… Naším cílem a současně velkým přáním je, aby i nejmladší generace věděla – a nezapomínala – na (ne)obyčejné hrdiny, jejichž životní příběhy jsou dodnes příkladem nesmírné osobní síly a statečnosti. Máme proto nesmírnou radost, že se náš projekt dlouhodobě těší obrovskému zájmu žáků a studentů. Letošní ročník byl navíc co se týče účasti běžců rekordní – na start se postavilo 320 dětí ze 14 škol! DĚKUJEME!

Srdečně děkujeme patronce závodu, paní Jarmile Kratochvílové, držitelce dosud nepřekonaného světového rekordu v běhu na 800 metrů, která nad memoriálem opět převzala osobní záštitu. Poděkování patří Klubu rekreačních běžců Chrudim v čele s Vlastimilem Kührem za spoluorganizaci závodu, Obci Miřetice, Pardubickému kraji a Městysi Včelákov za finanční podporu, Základní škole Včelákov za organizační podporu a v neposlední řadě všem pedagožkám a pedagogům, kteří děti na závody připravují.

Vážení a milí přátelé, bylo nám ctí!

Foto: Lenka Králová

Kompletní výsledky jsou zveřejněny Opens external link in new windowZDE